до 100-річчя В.О.Сухомлинського

ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ

«Пізнання світу починається для малих дітей з пізнання людини», — слова Василя Сухомлинського, актуальні саме тепер, коли педагогічна наука і практика рішуче стали на шлях гуманізації освіти. Все це знаходить своє відображення у Базовому компоненті дошкільної освіти в Україні.

Звертаючись до проблем сьогодення в педагогічній праці,  знову і знову відкриваємо книги видатного Учителя, щоб зрозуміти тенденції соціально орієнтованого навчання. На десятиліття раніше нашого осмислення індивідуального підходу до дитини як до особистості підійшов В.Сухомлинський. Великий педагог наголошував на тому, що запорукою успіху в справі навчання та виховання  є висока педагогічна культура.

Найголовнішим, найглибшим і найміцнішим надійним каменем педагогічної системи В.О. Сухомлинського є виховання у кожного вихованця поваги до самого себе. Він вважав, що до того часу,  поки є самоповага, існує й школа. Коли зникає повага до самого себе — немає школи, немає ні особистості, ні колективу, одухотворених благородними цілями, а є випадкове збіговисько.. На його думку, повага до людської гідності та виховання самоповаги є сферою педагогічної творчості і великого інтелекту педагога. Тут не можуть бути ефективними якісь трафаретні, шаблонні, застосовувані до всіх учнів і в усіх випадках життя прийоми й методи.

Спадщина видатного педагога - дійсно невичерпне джерело, скарбниця, до якої й звертаються вихователі. Впроваджують ідеї вченого щодо ролі сім'ї у вихованні малюка, виховання гуманності, духовності, любові до природи, морального становлення дитини.